U SPOMEN
ILIJA PEJIĆ
(17. srpnja 1956. – 4. kolovoza 2021.)
Navršivši 65. godinu života, nakon teške i duge bolesti, 4. kolovoza 2021. godine preminuo je Ilija Pejić, profesor hrvatskoga jezika i književnosti, književni povjesničar, književni kritičar, kulturni djelatnik i knjižničarski savjetnik te jedan od zapaženih suradnika Akademijinog Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru.
Ilija Pejić rođen je 17. srpnja 1956. godine u selu Pećnik (Bosna i Hercegovina) u Bosanskoj Posavini. Osnovnu je školu završio u Donjim Andrijevcima. U Bjelovar se doselio s obitelji 1985. godine.
Završio je prva dva razreda Interdijecezanske srednje škole u Zagrebu i završna dva razreda u Đakovu, u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Istodobno, uz tu srednju školu završio je državnu gimnaziju te je nakon mature upisao studij hrvatskoga jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (1977. – 1983.).
Radio je kao učitelj hrvatskoga jezika u Osnovnoj školi „Prof. Franjo Viktor Šignjar“ Virje (1984. – 1990.) i u IV. osnovnoj školi Bjelovar (1990. – 1992.). Od lipnja 1990. godine do odlaska u invalidsku mirovinu u listopadu 2020. radio je u Narodnoj knjižnici „Petar Preradović“ Bjelovar na mjestu voditelja Regionalne matične službe. Stekao je zvanje diplomirani knjižničar, viši knjižničar (2001.) i knjižničarski savjetnik (2010.).
Stvorio je bogatu bibliografiju koja sadrži 333 bibliografske jedinice; objavio je 10 samostalnih knjiga i dvije kao suautor, zatim 43 članka u knjigama i zbornicima, 85 članka u časopisima, 25 predgovora i uvodnih riječi, 97 prikaza i recenzija te 46 tiskanih osvrta na obljetnice, stručne skupove i kulturna događanja i druge. Uredio je 31 knjigu/zbornik te pripremio elektroničku građu i filmove.
Ilija Pejić imao je široke stručne i znanstvene interese. Pisao je pjesme, književne rasprave, studije, oglede i osvrte o knjižničarstvu i književnosti. U suradnji sa Zavodom za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Bjelovaru objavio je dvije zapažene knjige iz tog područja, a to su Čitaonice u Grubišnom Polju: kulturni život Grubišnog Polja od razvojačenja 1871. do kraja Drugog svjetskog rata 1945. (2014.) i Svitanje nad gradom: kulturni i književni život Daruvara 90-ih godina 20. stoljeća (2020.).
Istaknuti je suradnik Zavodu za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Bjelovaru. Bio je član uredništva i uređivačkog savjeta časopisa Radovi Zavoda u Bjelovaru od 2007. godine kada je objavljen prvi broj časopisa. Utemeljenjem Znanstvenog vijeća Zavoda 2009. godine imenovan je njegovim članom. Sudionik na više znanstvenih skupova, član organizacijskih odbora znanstvenih skupova te, osim navedenih dviju knjiga, autor je više stručno-znanstvenih članaka koji su objavljeni u časopisu Radovi Zavoda u Bjelovaru.
Radio je u više društava, primjerice u Društvu knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja, Ogranku Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora u Bjelovaru, Ogranku Matice hrvatske Bjelovar. Redoviti je član Zmajskog stola Družbe Braća hrvatskog zmaja u Bjelovaru od 2008. godine i njegov pročelnik od 2016. Aktivno je bio uključen od 1995. u rad tradicionalne kulturno-obrazovne manifestacije Lovrakovi dani kulture u Velikom Grđevcu.
Ilija Pejić stvorio je u književnosti i kulturi zapažena djela. Stvarao je i živio postojane ljudske vrijednosti, one vrijednosti koje čovjeka čine vrijednim poštovanja. Njegovim je odlaskom Akademijin Zavod u Bjelovaru ostao bez vrijednog i istaknutog suradnika.